top of page
  • Writer's pictureIlona

SLOW TALKS #2: MARTA MARČÁKOVÁ


Slow travelling s malými deťmi. Ide to ruka v ruke? Je to vôbec reálne?

Milovníčka dobrej knižky, minimalizmu, krásnych prostredí, cestovania a najviac zamilovaná do Mišky a Mila. V tejto predvianočnej atmosfére som vyspovedala Martu, taktiež známu ako Thestoryofacake, aké to je na cestách s malými deťmi, hlavne keď chce na to pomaly."Cestovanie s deťmi ma učí nemať prehnané očakávania a vychutnávať si v rámci možností prítomný okamih."Tak aké to je Marta, cestovať s deťmi?

Obohacujúce a únavné zároveň. Pre mňa je cestovanie a spoznávanie nových miest dôležitá súčasť života. Bolo to tak pred deťmi a môj mindset sa ani následne, keď som sa stala matkou, nezmenil. Akurát pribudol nový rozmer zodpovednosti za dvoch miniatúrnych ľudí, teraz musím častejšie potláčať moje ego, mierniť cestovateľské očakávania, prispôsobiť sa potrebám detí a prijať, že plány sa môžu meniť z hodiny na hodinu. Proste o tom je celé rodičovstvo, nielen cestovanie s deťmi :D

Snažím sa vyberať destinácie vždy s prihliadnutím na vek našich detí, Miška má 3 roky a Milo 9 mesiacov. Aktuálne by som si s nimi netrúfla letieť do exotickej krajiny (nemyslím teraz pobyt v rezortoch), ani do nejakého veľkého mesta, ako je napr. NYC. Myslím, že tam by si to neužil nikto z nás štyroch.

.


O čom je pre teba SLOW travel?

No, tak najprv si môžeme definovať, čo to vlastne je. Cieľom pomalého cestovania nie je vidieť čo najviac pamiatok a vyškrtať si postupne všetky turistické atrakcie zo siahodlhého zoznamu, ale vedome na cestách spomaliť, zostať napr. dlhšie na jednom mieste, nasávať miestnu atmosféru, spoznávať domácich, užívať si miestnu gastronómiu, navštevovať lokálne obchody, menej plánovať a viac si vychutnávať prítomný okamih, objavovať možno aj menej známe zákutia klasických turistických destinácií.


"Ja som bola kedysi všetko len nie pomalý cestovateľ."

Ja som bola kedysi všetko, len nie pomalý cestovateľ. Akčne som si nastavila budík aj na 5.00 hod, len aby sme stihli čo najviac, napr. aby sme videli východ slnka nad chrámom Angkor Wat v Kambodži alebo ísť spať o druhej v noci, lebo sme chceli zažiť polárnu žiaru na Islande. Proste hnala som sa za zážitkami. Možno by som bola taká aj teraz, nebyť tých detí, ktovie :D


Podľa mňa, s malými deťmi tak prirodzene spomalí každý akčný cestovateľ. Predsa len majú svoje režimy, napr. nesmiete ignorovať obedné spánky, lebo sa vám to vypomstí :DD (true story) Treba prihliadať aj na ich potreby, príklad - v Kodani alebo v inom meste nebudem ťahať mini deti celý deň po múzeách a galériách, ale vyberiem i iba jednu atrakciu a zvyšok dňa strávim v parku, v botanickej záhrade alebo na ihrisku. Proste plánujem výlet tak, aby to bol zážitok pre každého člena skupiny :) (A podprahovo vám chcem naznačiť, že Kodaň je veľmi baby friendly slow travel destinácia;)


Cestovanie s deťmi ma učí nemať prehnané očakávania a vychutnávať si v rámci možností prítomný okamih. Pomalé cestovanie má svoje čaro, prináša intenzívnejšie a hlbšie zážitky, ako keď sa iba ženieme od pamiatky k pamiatke a potom si vlastne aj tak dokopy nič nepamätáme.


Ide to s deťmi vždy podľa tvojich predstáv?

Pravdaže nie, ale čo s malými deťmi ide podľa predstáv?

Už len každodenný odchod z domu do škôlky, či na ihrisko je skúška nervov a trpezlivosti a na cestách sa musí rodič ešte viac obrniť a pripraviť na neočakávané situácie, meniace sa nálady, môže sa pritrafiť aj nejaká choroba, ktorá úplne naruší plány alebo je niekedy vhodnejšie cestu úplne zrušiť. To pozná asi veľa rodičov, ktorí pravidelne cestujú s malými deťmi. Plány môžeme mať hocijaké, ale deti s nimi často zatočia😄


Je nejaký mindset, ktorého by sa rodičia mali držať?

Z cestovania a výletovania treba mať radosť a potešenie. Jasné, že s deťmi to nikdy nebude romantická cesta ako z katalógu, ale ak vo vás prevládajú pocity stresu, obavy, či úzkosti, tak radím radšej necestovať. Deti tieto emócie vnímajú, preberajú a v takomto nastavení potom nemá radosť z cestovania nikto a je to veľmi náročné. Alebo odložiť cesty do ďalekých, menej známych destinácií na neskôr, keď budú deti staršie a objavovať radšej nové miesta vo svojom okolí. Ja sama som prekvapená, koľko pekných miest a zákutí máme tu v Bratislave, v blízkom okolí, kúsok za hranicami v Rakúsku alebo ČR. A všetky som ich objavila iba vďaka výletom s deťmi.
Akú radu by si dala rodičom s deťmi, ktorí chcú zažiť cestovanie pomaly?

Taká praktická rada, na ktorú som aj ja prišla až časom, je radšej zostať dlhšie na jednom mieste, zbytočne sa nepresúvať dlhé hodiny z ubytovania na ubytovanie. Pre nás sú dlhé presuny autom dosť náročné, preto preferujeme destinácie, ktoré sú do 3-4 hod z Bratislavy alebo krátky let. Najdlhšie sme cestovali na Kanárske ostrovy, to bol 5 hod let, na dlhší by som si s deťmi ešte netrúfla.

Ak mám spätne zhodnotiť, najnáročnejší bol pre nás roadtrip s campervanom. Miška mala vtedy 11 mesiacov, naozaj sme sa veľa presúvali a v konečnom dôsledku sme boli iba extrémne unavení. Ale teda, aj s campervanom/caravanom viete cestovať pohodovejšie, toto bola naša chyba, lebo sme to dosť hrotili:)Aké vysnívané zimné destinácie máš na svojom wishliste?

Och, toto je veľmi dlhý zoznam. Ale teda z osobných skúseností hovorím, že s malými deťmi v zime nie je veľká zábava, čiže ešte si pár rokov počkám a potom vyrazíme na zimné Lofoty alebo do mrazivého Laponska, pozrieť Santa Claus Village :) Ale rada by som sa vrátila v zime aj na Island alebo Faerské ostrovy. Snívať treba :)Kam s deťmi na výlet počas tejto zimy? Prezraď nám svoje 2 tipy.

Môj tip je útulná, moderná chata Hytta neďaleko Zlína. Kto má rád minimalizmus a škandinávsky dizajn, bude isto nadšený :) V okolí chaty je hustý les, ako stvorený na pomalé prechádzky, môžete sa prejsť na Vyhliadku nad Lípou a pár km od chaty je baťovské mesto Zlín.

Môj druhý tip je Zochova chata, resp. okolie, ktoré je aj v mrazivom počasí čarokrásne. S deťmi tam isto vybehneme aj túto zimu. Dáme si kávu a koláč v Hollerung Cafe v Harmónii a potom sa vyberieme na túru na Veľkú Homoľu. Asi sa tam nedostaneme a otočíme sa v polovici trasy, ale som s tým úplne zmierená. Aj cesta je cieľ, hlavne s mini turistami:D

"Cieľom pomalého cestovania nie je vidieť čo najviac pamiatok a vyškrtať si postupne všetky turistické atrakcie."


Marta, a na záver ťažká otázka. Varené víno v ruke, praskajúci oheň v krbe a výhľad z okna na zasnežené stromy, či knižka v ruke, piesok pod nohami, a šum mora ??

Všetko toto, a keď pridáme ešte spiace deti a ja budem mať chvíľku pre seba, tak to bude úplne idylický okamih.😀Viac o Marte a jej cestách nájdete napríklad aj na jej instagramovom účte @thestoryofacake. Ich poslednú cestu do českého "kúsku Nórska" sme Miške a Milovi spríjemnili produktmi od ENGEL - bundičkou a overálom z merino vlny, ktoré môžete stále nájsť u nás na e-shope. K ponuke ENGEL produktov sa dostanete na úplnom konci tejto strany.Pomalé a krásne cestovanie,

Ilona a celý SLOW tím

 

ENGEL NATUR

Nemecký rodinný podnik, ktorý už viac ako 80 rokov vyrába spodnú bielizeň a odevy. V ENGEL sa špecializujú hlavne na výrobky z merino vlny. Výrobky sú vyrobené výhradne z mulesing free vlny, ktorá je získavaná z udržateľných zdrojov. Celú ponuku nájdete nižšie alebo osobne na Medenej 17 v Bratislave.
81 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page